Протидія насильству в сім’ї

 

 

Жіночий інформаційно-координаційний центр вважає пріоритетними такі напрямки боротьби з насильством в сім`ї.

 

1. Перегляд і зміна у суспільстві поглядів на проблему насильства в сім`ї – у такому напрямку щоб склалося нетерпиме ставлення до цього явища.

 

З цією метою Центр протягом кількох років є ініціатором проведення в області і активним учасником щорічної всесвітньої акції “16 днів проти гендерного насильства”, одним з організаторів щорічних молодіжних конференцій проти гендерної нерівності і насильства в сім`ї, проводить тренінги і круглі столи з проблем подолання насильства в сім`ї, публікує численні матеріали у ЗМІ, видає методичну і довідникову літературу.Image

 

2. Зміна правових підходів до проблеми насильства в сім`ї, зокрема, законодавства і практики його застосування правоохоронними органами, іншими державними структурами.

 

Вагомим результатом роботи Центру у цьому напрямку є запровадження нових методик втручання працівників міліції у випадки насильства в сім`ї. Ці методики ґрунтуються на застосуванні так званих Спеціальних карток обліку фактів скоєння насильства в сім`ї. Методика була запропонована нашою організацією разом із Західно-українським центром “Жіночі перспективи, пройшла за нашою ініціативою та згідно з розпорядженням керівництва Управління МВС в Дніпропетровській області експериментальну перевірку у Жовтневому районі міста, а потім і в усій Дніпропетровській області. У 2003р. МВС України видав спеціальне розпорядження, згідно з яким ця методика стала обов`язковою для застосування в усій Україні.

 

Практика застосування наявної нормативно-правової бази, спрямованої на боротьбу з насильством у сім`ї, є далеко не досконалою. Наприклад, райвідділи міліції далеко не в повному обсязі інформують місцеві держадміністрації про випадки насильства в сім`ї, як це передбачено постановою Кабміну від 26.04.03 № 616, що зменшує можливості жертв насильства одержати допомогу. Не повною мірою виконуються вимоги закону “Про попередження насильства в сім`ї”, Інструкція щодо порядку взаємодії управлінь (відділів) у справах сім'ї та молоді, служб у справах неповнолітніх, центрів соціальних служб для молоді та органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї. Центр уважно відслідковує недоліки у застосування чинних нормативно-правових актів і докладає зусиль до покращення практики їх застосування.

 

Однією з причин невисокої ефективності протидії насильству в сім`ї як з боку органів внутрішніх справ, так і з боку соціальних служб, є недостатня їх обізнаність із  соціальними і психологічними аспектами насильства в сім`ї як суспільного явища, незнання сучасних методик     втручання в сімейні конфлікти, наявність у працівників гендерних стереотипів. Для подолання цих недоліків Центр постійно проводить тренінги для працівників відповідних структур як у Дніпропетровській, так і в інших областях України.

 

3. Надання допомоги постраждалим від насильства в сім`ї.

За даними різних джерел, не менше 90% всіх постраждалих від насильства в сім`ї складають жінки. Постраждалі можуть телефонувати на інформаційно-консультативну лінію Центру, яка повідомить необхідну інформацію щодо організацій і установ, які надають допомогу постраждалим, проконсультує щодо можливості постраждалих захистити свої права, надасть психологічну підтримку.

 

Жіночий інформаційно-координаційний центр має великий досвід надання психологічної допомоги постраждалим від насильства в сім`ї через так звані групи взаємодопомоги. Такі групи, що працюють під керівництвом кваліфікованого керівника, допомагають учасницям групи розв`язати свої психологічні проблеми і особисто прийняти таке рішення щодо способів припинення насильства, яке найбільш відповідає їх інтересам і почуттям. Організація може сприяти зменшенню економічної залежності жертви від насильника шляхом допомоги жертвам здобути нову, запитувану на ринку праці професію, підвищити кваліфікацію, пройти навчання або одержати кваліфіковану консультацію з питань започаткування власного бізнесу.

 
2009 © Жіночий інформаційно-координаційний центр